Bufor ciepła wpływa na optymalne działanie kotła grzewczego oraz całej instalacji, sprawne spalanie i utrzymywanie prawidłowej temperatury w pomieszczeniach. Na jakiej zasadzie działa bufor ciepła? Jakie są korzyści z instalacji kotła grzewczego wraz ze zbiornikiem akumulacyjnym?
Co to jest zbiornik buforowy?
Bufor ciepła, czyli zbiornik buforowy lub zbiornik akumulacyjny, który coraz częściej znajduje zastosowanie w nowoczesnych instalacjach centralnego ogrzewania, to dodatkowy zbiornik na ciepłą wodę grzewczą o pojemności od kilkuset do kilku tysięcy m3 wody, który pozwala utrzymać stałą temperaturę ogrzewanych pomieszczeń i jest też dodatkowym zabezpieczeniem kotła. Głównym zadaniem bufora ciepła jest magazynowanie wody grzewczej, czyli zasilającej instalację ogrzewania budynku. Nie należy mylić go ze zbiornikiem CWU (ciepłej wody użytkowej) czy bojlerem. Zbiorniki buforowe wykorzystuje się bardzo często w instalacjach z kotłami na paliwo stałe, takimi jak kotły produkowane przez firmę Defro. Szczegółowe zalecenia dotyczące wykorzystania i zastosowania producenci podają w dokumentacji technicznej do kotła – DTR.
Jak działa bufor ciepła z kotłem na paliwo stałe?
Zarówno kotły na paliwo stałe, jak i kominki z płaszczem wodnym, dobrze współpracują ze zbiornikiem buforowym. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia te działają najbardziej sprawnie, gdy utrzymują stałą wysoką temperaturę – pracują wtedy z mocą jak najbardziej zbliżoną do maksymalnej. W zależności od temperatury panującej na zewnątrz, kocioł grzewczy potrzebuje mniej lub więcej ciepła do ogrzania budynku. Trudno jest więc zawsze zapewnić optymalne warunki dla pracy kotła, chyba że połączymy go ze zbiornikiem buforowym. Zasobnik ciepłej wody grzewczej magazynuje temperaturę, którą można wykorzystywać w późniejszym czasie.
Korzyści ze stosowania buforu ciepła
Oto kilka najważniejszych zalet zastosowania zbiornika akumulacyjnego w instalacji centralnego ogrzewania:
- kocioł ze zbiornikiem buforowym pracuje sprawniej i oszczędniej – im wyższa sprawność kotła, tym mniejsze zużycie paliwa i tańsze ogrzewanie,
- czyste i efektywne spalanie – dzięki pracy kotła z pełną mocą,
- optymalna moc kotła – nadmiar ciepła gromadzony jest w buforze, a instalacja grzewcza domu pobiera z niego tyle ciepła, ile potrzebne jest w danym momencie,
- dłuższa żywotność kotła - kocioł pracuje w optymalnym zakresie temperatury wody grzewczej, jest też w mniejszym stopniu narażony na korozję,
- wydłużony czas pomiędzy kolejnym załadunkiem opału – nawet po wygaśnięciu kotła, instalacja centralnego ogrzewania może korzystać z ciepła zgromadzonego w buforze,
- stabilizacja temperatury w domu – ciepło ze zbiornika buforowego dostarczane jest do pomieszczeń w miarę potrzeb, przez całą dobę.
Jak dobrze wybrać zbiornik akumulacyjny?
W jakich przypadkach powinniśmy rozważyć zastosowanie buforu ciepła? Zbiornik buforowy najlepiej sprawdza się, a wręcz jest niezbędny, przy nowoczesnych kotłach zasypowych 5. klasy. Jeśli nie wyposażymy takiego kotła w bufor, nie będzie on pracować z pełną mocą, czyli efektywnie i czysto ogrzewać domu. Konieczne jest też zastosowanie bufora w kotłach zgazowujących drewno – urządzenia te przystosowane są do pracy wyłącznie z pełną mocą.
Jak właściwie dobrać pojemność bufora? Im większy bufor, tym lepiej, oczywiście z zachowaniem umiaru. Pojemność zbiornika akumulacyjnego dobiera się w zależności od mocy kotła i wielkości ogrzewanych pomieszczeń. Zarówno rodzaj kotła, jak i wielkość zbiornika buforowego, określa się podczas ustalania zapotrzebowania budynku na ciepło. Dokładne wskazania na temat zastosowania buforu ciepła producenci kotłów grzewczych umieszczają w dokumentacji technicznej.
Dowiedz się więcej na temat nowoczesnych kotłów grzewczych Defro, które można łączyć ze zbiornikami buforowymi: https://www.defro.pl/
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak udrożnić odpływ zlewozmywaka? Co zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
Zlewozmywak znajduje się w każdej kuchni – nawet w tej, w której jest zmywarka. Nikt nie wyobraża sobie bowiem, by w tym pomieszczeniu nie było miejsca, w którym można by wyczyścić owoce i warzywa, czy pozmywać szklanki. Niestety, niekiedy zlew po prostu się zatyka, a nalewana do niego woda nie znajduje ujścia. Co wtedy zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
-
Sprawdzone sposoby na skuteczne wyczyszczenie grilla
Dla wielu ludzi lato kojarzy się jednoznacznie z rozpoczęciem sezonu grillowego. To idealna pora roku na przygotowywanie jedzenia na zewnątrz, a grill doskonale się do tego nadaje. Mięsa i warzywa przyrządzone na grillu, mają swój niepowtarzalny smak. Grillowanie to również jedna ze zdrowszych metod przyrządzania posiłków, w której nadmiar tłuszczu ulega wytopieniu. Jednak po każdym grillowaniu problemem jest doczyszczenie rusztów. Oblepione tłuszczem, przyprawami i kawałkami mięsa, stanowią nie lada wyzwanie dla każdego, kto będzie chciał je skutecznie domyć.
-
Folia aluminiowa może służyć nie tylko do pieczenia - zobacz jej inne zastosowania!
Zwykle folii aluminiowej używa się w domu do pieczenia bądź pakowania kanapek, jednak można zastosować ją do zupełnie innych celów. Dla większości z nas zastosowania te są wręcz nieprawdopodobne, jednak gwarantują świetny efekt. Warto więc dowiedzieć się, do czego może się przydać folia aluminiowa.
-
Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych?
Cięte kwiaty mogą zdobić mieszkanie nawet przez 7 dni, jeśli tylko odpowiednio się o nie zadba. Wystarczy tylko kierować się kilkoma zasadami podczas układania bukietów oraz następnie w odpowiedni sposób o nie dbać. Co ważne, żadna z tych porad nie jest trudna do wykonania.
Kamila
Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych? 2016-08-28 08:30:57 2016-08-16 10:24:08