Domki letniskowe mają licznych zwolenników. Nic w tym dziwnego — wypoczynek na własnych warunkach w komfortowo urządzonym miejscu to coś, o czym marzy wiele osób. Jednak, aby dana konstrukcja była stabilna i przetrwała w doskonałym stanie wiele lat, przed jej postawieniem trzeba zadbać o podłoże, na którym ma stanąć. Jaki fundament pod domek letniskowy drewniany 35 m2 wybrać?
Domek letniskowy drewniany — dlaczego warto?
Własny domek letniskowy to przede wszystkim wygoda. Wybierając się do hotelu, trzeba pamiętać o wcześniejszej rezerwacji pokoju, a także dostosować się do obowiązującego w danym miejscu regulaminu. Do tego typu miejsc nie zawsze można zabierać ze sobą zwierzęta, co dla wielu osób jest znacznym utrudnieniem. Podczas wakacji w ośrodku trzeba również liczyć się z sąsiadami za ścianą lub w domku obok, a to nierzadko jest niekomfortowe i może utrudniać relaks.
Jeżeli zdecydujesz się na postawienie własnego domku letniskowego, nie będzie potrzebne wcześniejsze ustalanie terminu ani dostosowywanie się do określonych zasad. W każdej chwili przyjmiesz do siebie dowolną liczbę gości. Co więcej, jeśli ktoś regularnie spędza urlopy poza swoim miejscem zamieszkania, koszty związane z budową własnego lokum szybko się zwrócą.
Jednymi z najpopularniejszych konstrukcji letniskowych są domki z drewna. Tego rodzaju surowiec nie tylko powoduje, że obiekt wydaje się przytulniejszy, lecz także tworzy w nim odpowiedni mikroklimat i sprawia, że osoby spędzające swój wolny czas w danym domku, mogą poczuć się jeszcze bliżej natury.
Warto także pamiętać o tym, że postawienie domku letniskowego do 35 m2 od dawna jest bardzo proste, ponieważ nie wymaga ubiegania się o pozwolenie na budowę. Ponadto od stycznia tego roku prawo pozwala nawet na postawienie konstrukcji do 70 m2 jedynie po wcześniejszym zgłoszeniu planów jego wybudowania. Dzięki temu cały proces związany z dokumentacją jest nie tylko prostszy, lecz także szybszy, co zachęca do tego rodzaju inwestycji.
Dom na podstawie z betonowych bloczków — fundament dla mniejszych konstrukcji
Po podjęciu decyzji dotyczącej budowy konstrukcji oraz znalezieniu i kupnie działki konieczne jest wykonanie fundamentu. Do najczęściej wybieranych, szczególnie przez osoby stawiające na niewielkie obiekty, są bloczki betonowe. Często ekipa zajmująca się montażem całej konstrukcji ma w swojej ofercie zadbanie o tego typu podłoże. Oprócz tego możliwe jest samodzielne wykonanie fundamentu z betonitów – tego rodzaju produkty są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także na ściskanie. Co więcej, pozwalają na skorygowanie nierówności terenu.
Najczęściej fundament jest wykonywany z betonu klasy B20, jednak można również spotkać warianty z materiału klasy B15 lub B25. Bloczki betonowe dostępne są w różnych rozmiarach. Jest to stosunkowo lekki fundament — waga każdego z jego elementów nie przekracza zazwyczaj 30 kg.
Układa się je wzdłuż legarów podłogowych oraz po obrysie w najważniejszych miejscach danego obiektu. Zaletą jest także to, ile kosztuje fundament z bloczków — cena waha się od 40 do 60 zł za m2. Zlecając ułożenie ich specjalistom, należy również pamiętać o kosztach robocizny.
Czy położenie betonowych bloczków to dobry wybór dla osób zastanawiających się, w jaki fundament pod domek letniskowy drewniany 35 m2 warto zainwestować? Tak — tego rodzaju rozwiązanie często jest stosowane w celu przygotowania podłoża do postawienia domków letniskowych.
Kiedy zdecydować się na wykonanie fundamentu z rur szalunkowych?
Dom letniskowy może stanąć też na fundamencie wykonanym z rur szalunkowych. W tym przypadku również przygotowanie takiego podłoża nie wiąże się ze znacznymi kosztami. Nie jest to też skomplikowane, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego poziomu gruntu. Na tym etapie pomoc fachowców może okazać się niezbędna, dlatego w koszty należy wliczyć również robociznę. Wykonanie fundamentu z rur szalunkowych polega na zagłębieniu ich w przygotowanych wcześniej otworach. Kolejny krok to wypełnienie ich betonem. Warto przy tym pamiętać, że rury szalunkowe nie muszą sięgać dna wcześniej wspomnianego otworu. Istotne jest jedynie to, aby trzymały pion i tworzyły nad gruntem odpowiedni poziom.
Jeśli zastanawiasz się, jaki fundament pod domek do 35 m2 wybrać, możesz rozważyć wykonanie wariantu punktowego, szczególnie jeśli teren na danej działce jest nierówny lub masz do czynienia z podłożem o niewiadomej nośności.
Płyta fundamentowa pod domek letniskowy — czy to dobry pomysł?
Wiesz już, na czym postawić domek letniskowy do 35 m2. Co jednak zrobić w przypadku większych konstrukcji? Stawiając duży obiekt, trzeba szczególnie zadbać o wykonanie solidnego fundamentu. W takim przypadku warto postawić na zbrojną płytę fundamentową, określaną również mianem wylewki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to najdroższa, a przy tym najtrudniejsza do wykonania opcja. Zazwyczaj to zadanie zleca się profesjonalistom.
Trzeba jednak zaznaczyć, że głębokość fundamentów tego typu sięgająca 20-30 cm gwarantuje całkowitą stabilność gotowego domku letniskowego. Jeśli więc planujesz postawienie dużej konstrukcji liczącej nawet 70 m2, warto zainwestować w płytę fundamentową. Należy również zaznaczyć, że w tym przypadku czas oczekiwania na możliwość budowy nie jest bardzo długi — wystarczy 7 dni, aby podłoże było gotowe!
Jaki fundament domku letniskowego wybrać?
Znając wszystkie możliwości łatwiej podjąć decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego fundamentu domku letniskowego. W przypadku niewielkich konstrukcji, które mają być użytkowane latem, zazwyczaj wystarczy przygotowanie podłoża z wykorzystaniem betonowych bloczków. Na działce z wieloma nierównościami dobrze przemyśleć wykonanie fundamentu z rur szalunkowych. Natomiast ostatni z wymienionych wariantów polecany jest głównie do obiektów użytkowanych przez cały rok, a także do tych o znacznie większej powierzchni. W razie wątpliwości odnośnie do wyboru dobrze zapytać również o zdanie specjalistę.
Artykuł został stworzony we współpracy z firmą Drewnolandia - producentem domków z drewna
Wybrane dla Ciebie:
-
Jak udrożnić odpływ zlewozmywaka? Co zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
Zlewozmywak znajduje się w każdej kuchni – nawet w tej, w której jest zmywarka. Nikt nie wyobraża sobie bowiem, by w tym pomieszczeniu nie było miejsca, w którym można by wyczyścić owoce i warzywa, czy pozmywać szklanki. Niestety, niekiedy zlew po prostu się zatyka, a nalewana do niego woda nie znajduje ujścia. Co wtedy zrobić, by nie musieć wzywać na pomoc hydraulika?
-
Sprawdzone sposoby na skuteczne wyczyszczenie grilla
Dla wielu ludzi lato kojarzy się jednoznacznie z rozpoczęciem sezonu grillowego. To idealna pora roku na przygotowywanie jedzenia na zewnątrz, a grill doskonale się do tego nadaje. Mięsa i warzywa przyrządzone na grillu, mają swój niepowtarzalny smak. Grillowanie to również jedna ze zdrowszych metod przyrządzania posiłków, w której nadmiar tłuszczu ulega wytopieniu. Jednak po każdym grillowaniu problemem jest doczyszczenie rusztów. Oblepione tłuszczem, przyprawami i kawałkami mięsa, stanowią nie lada wyzwanie dla każdego, kto będzie chciał je skutecznie domyć.
-
Folia aluminiowa może służyć nie tylko do pieczenia - zobacz jej inne zastosowania!
Zwykle folii aluminiowej używa się w domu do pieczenia bądź pakowania kanapek, jednak można zastosować ją do zupełnie innych celów. Dla większości z nas zastosowania te są wręcz nieprawdopodobne, jednak gwarantują świetny efekt. Warto więc dowiedzieć się, do czego może się przydać folia aluminiowa.
-
Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych?
Cięte kwiaty mogą zdobić mieszkanie nawet przez 7 dni, jeśli tylko odpowiednio się o nie zadba. Wystarczy tylko kierować się kilkoma zasadami podczas układania bukietów oraz następnie w odpowiedni sposób o nie dbać. Co ważne, żadna z tych porad nie jest trudna do wykonania.
Kamila
Jak przedłużyć świeżość kwiatów ciętych? 2016-08-28 08:30:57 2016-08-16 10:24:08