Kuchnia jest pomieszczeniem specyficznym. Stanowi ona często serce domu i jest miejscem pełnym życia. Pomaga w stworzeniu przyjaznej atmosfery i w budowaniu więzi międzyludzkich. Aby jednak przebywanie w tym pomieszczeniu było dla domowników przyjemne, konieczne jest zadbanie o jego odpowiednie oświetlenie.

Iriana Shiyan @ 123rf.com
Jasna kuchnia jest piękna
Duża ilość światła w kuchni sprawia, że każda potrawa wydaje się być smaczniejsza. Ponadto samo pomieszczenie staje się przyjaźniejsze, cieplejsze, a także optycznie powiększone, co ma ogromne znaczenie w przypadku kuchni o niewielkim metrażu.
Najwięcej światła w kuchni zapewni oczywiście okno. Najlepiej jeśli będzie ono wychodziło na południe. Jeśli jednak nasza kuchnia posiada małe okienko od strony północnej musimy szukać innych sposobów na jej doświetlenie. Jednym z nich może być pozostawienie okna bez żadnych firan czy zasłon, by do pomieszczenia docierała maksymalna ilość promieni słonecznych. Gdy nie wyobrażamy sobie, by okno nie było niczym udekorowane, możemy postawić na maksymalnie przezroczyste i zwiewne tkaniny.
Kolorystyka
W kuchni będzie jaśniej, jeśli będzie ona utrzymana w jasnych barwach. Dotyczy to nie tylko mebli, ale też ścian i podłogi, która powinna być utrzymana w możliwie najjaśniejszej tonacji bez względu na to, z jakiego materiału została wykonana. Najlepszym wyborem będzie biel, beż lub kolor kremowy. W przypadku podłóg drewnianych warto postawić na gatunki jasne, czyli na klon lub jesion.
Ściany dobrze jest pokryć jasnymi, pastelowymi farbami, które nie tylko optycznie powiększają kuchnię, ale również odbijają światło słoneczne oraz sztuczne. Podobnie należy wybierać tapety kuchenne. Jeśli pragniemy, by pokrywały je wzory, postawmy na delikatne motywy kwiatowe z subtelnymi, błyszczącymi elementami. W przypadku płytek ceramicznych najwięcej światła dadzą płytki wielkoformatowe łączone ze sobą bez użycia fug.
W kuchni będzie jaśniej również wtedy, gdy zostanie dobrany odpowiedni kolor mebli. Ich fronty muszą być nie tylko modne i łatwe do utrzymania w czystości, powinny one również odbijać światło, by rozświetlać całe pomieszczenie. Dobrze jest unikać na nich zbędnych zdobień i wybierać te zabudowy, które są gładkie i lakierowane na wysoki połysk. Ciemne fronty są co prawda eleganckie, jednak pasują one jedynie do tych kuchni, w których jest bardzo duże okno wychodzące na południe. Można jednak przełamywać jasne meble, ściany i podłogi, dobierając do nich ciemniejsze sprzęty lub elementy dekoracyjne, dzięki którym aranżacja kuchni nie stanie się nudna.
Sztuczne oświetlenie
Ostatnim elementem, jaki wpływa na doświetlenie kuchni, jest oświetlenie sztuczne. Dzięki dobrze dobranym i ustawionym lampom możliwe jest idealne wykreowanie przestrzeni – zapewnią one nie tylko jasność we wnętrzu, ale zagwarantują też, że będzie ono posiadało niepowtarzalny klimat. Lampa górna powinna znajdować się w centralnym punkcie sufitu, by rozświetlała całą kuchnię. Pozostałe punkty świetlne powinny doświetlać blat roboczy, kuchenkę czy stół, przy którym spożywa się posiłki. Dodatkowe punkty oświetleniowe powinny mieć ciepłą barwę światła, by tworzyć przytulną atmosferę.
Kamila
Niezbędne wskazówki, które podpowiedzą Ci jak prawidłowo oświetlić wnętrze kuchni 2018-07-10 11:47:37 2016-06-14 13:44:08